blog kulinarny z przepisami zdrowymi , własnymi wyrobami.blogi kulinarne,blogi o gotowaniu,domowe wędliny blog o domowym gotowaniu,tanie gotowanie,przepisy kulinarne,blogi kulinarne przepisy, domowe przepisy, domowe przepisy na obiad, domowe przepisy na przystawki,domowe przepisy na przetwory,
Nie wiem jak Wam ale ja w te upalne dni nie mogę jeść . Na samą myśl o czymś ciepłym dreszcz mnie przenika. Dlatego moje posiłki ograniczają sie tylko do sałatek np. takich
Składniki
1 główka sałaty ( tu jest krucha karbowana)
1 pomidor ( może byc więcej rzecz gustu)
1 ogórek
gałązka bazylii
2-3 gałązki mięty
Dresing 1 łyżeczka musztardy 1 łyżeczka octu winnego 1/2 łyżeczki cukru 1/2 szklanki oleju ( ja korzystam z rzepakowego) sól i pieprz do smaku Wykonanie Krok 1 Dresing : Do miseczki włożyć musztardę i ocet . Wymieszać. Następnie dodać resztę artykułów i ponownie wymieszać . Doprawić solą i pieprzem. Krok 2 Umyte warzywa rozdrobnić do miski: sałatę porwać na kawałki niezbyt małe .ogórek pokroić w talarki ,pomidor w talarki lub ćwiartki. Zioła posiekać. Krok 3 Wymieszać warzywa ,polać dresingiem - Smacznego -
To jest coś co jest pyszną przystawką na każdą okazję . Jak również może grać role pasty śledziowej na kanapki . Różnorodność tego tatara jest niezliczona ,ponieważ w zależności od smaku można dodać dodatki i charakter dania ulega zmianie. Tak więc jest o prawie umiwersalne danie . Oczywiście jest to moje zdanie.
Składniki
8 płatów śledzia niesolonego
3 ogórki małosolne
2 cebule średnie
2 jajka
1 płaska łyżeczka pieprzu czarnego
1/2 łyżeczki soli
1/2 szklanki oleju ( ja używam rzepakowego)
sok z 1/2 cytryny.
Wykonanie 1 . Jajka ugotować na twardo ,obrać i ostudzić .Pokroić w drobną kostkę. 2 . Umyte płaty śledziowe wysuszyć i pokroić w drobną kostkę . Można zmielić na maszynce do mięsa . 3 . Ogórki i cebule pokroić w drobna kostkę
4 . Kawałki śledzia przełożyć do miski ,dodać resztę produktów i dokładnie wymieszać . Jeśli potrzeba można doprawić solą i pieprzem
Jest to chyba najprostsza pasta jajeczna jaką znam. Ale jak wiemy, urok w prostocie jest najlepszy . W myśl tego założenia ,moje pasty są proste i nade wszystko łatwe w przygotowaniu. Powód tego jest dość banalny. Pasty zawsze przygotowuje na śniadanie co jest równoznaczne z brakiem czasu i energii.
Składniki dla 2 osób
2 jajka
pęczek koperku
pęczek szczypiorku
1 ogórek małosolny
1/4 łyżeczki pieprzu mielonego kolorowego ( może być inny)
2-3 łyżki oliwy (ja używam rzepakowej)
Wykonanie Krok 1 Umyty koperek i szczypiorek pokroić drobno. Ogórek zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Krok 2 Na rozgrzaną patelnie rozbić jajka i szybko je zamieszać. Smażyć aż będą suche. Krok 3 Do miseczki przełożyć usmażone jajka ,dodać zieleninę i pieprz oraz ogórek . Jeśli ma dużo wody można go troszkę odcedzić . Dokładnie wymieszać.
Jeśli ktoś lubi to można dodać odrobinę soli lub łyżkę majonezu.
Parę ładnych lat wstecz byłam w moich ulubionych Górach Świętokrzyskich. To te góry o których mówią że kapusta na szczytach rośnie. No i dobrze ! Niech sobie rośnie ,ale piękne są . Godzinami mogę chodzić po Puszczy Świętokrzyskiej , gdzie słoneczko delikatnie gra pod konarami drzew. Gdzie chłód daje wytchnienie w taki dzień jak dziś. W taki dzień trafiłam do Dołów Biskupich . Żar lał się strumieniami z nieba duchota nie miłosierna. Własnie tam był mały domek . Pod ogromnym kasztanem przysiedliśmy z na ławce z wielką przyjemnością wykorzystując zaproszenie gospodyni . W parę chwil na stole znalazł się gar z zsiadłym mlekiem . To nie było takie mleko jak kupuje się dzisiaj w supermarkecie . To było mleko jak to moja mama mówiła że go nożem kroić można . Niestety dzisiaj już takiego z zsiadłego mleka nie ma. Koło garnka było mnóstwo : koperku,szczypiorku,rzodkiewek, ogórków świeżych i kilka kiszonych. Nasza gospodyni pokroiła wszystko i wrzuciła do garnka z mlekiem ,zamieszała ,ciut posoliła i rozlała do miseczek. To co zjadłam to było coś wyjątkowego . Chłodne i orzeźwiające i syte. Troszkę ją zmodyfikowałam i jest to moja popisowa zupa w każdy upalny dzień.
Składniki 200 g mleka z zsiadłego 200 g jogurtu 100 g kefiru 2 ogórki świeże 1 ogórek kiszony pęczek koperku pęczek szczypiorku pęczek rzodkiewki 1/2 łyżeczki soli 1/4 łyżeczki pieprzu białego 1 płaska łyżeczka cukru Wykonanie Krok 1 Koperek, szczypiorek posiekać. Rzodkiewkę, ogórki pokroić w pół talarki. Krok 2 Jogurt,kefir i mleko wlać do miski , dodać przyprawy ,wymieszać . Włożyć warzywa i dokładnie wymieszać . Rada - artykuły mleczne powinny być mocno s chłodzone.
Jest to danie w swej prostocie idealne. - SMACZNEGO -
Żar z nieba leje się niemiłosierny. A za mną chodzi tort . Nie lodowy tylko zwykły pieczony . Zważywszy na temperaturę jaka panowała w kuchni,tort musiał być szybko zrobiony. Dlatego troszkę odbiegłam od właściwego przepisu na biszkopt.
Krok 1 Do miski wbić jajka, dodać mąkę ,cukier , kakao proszek do pieczenia.zapach i sól. Dokładnie wszystko zmiksować na jednolitą masę. Krok 2 Tortownicę wysmarować masłem i posypać bułą tartą. Przełożyć ciasto . Piec ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni. Pod koniec pieczenia sprawdzić wykałaczką czy ciasto jest gotowe. Krok 3 Upieczone ciasto ostudzić i przekroić na 3 części. Krok 4 Do wysokiego naczynia wlać śmietankę i miksować na wolnych obrotach do chwili aż śmietana zacznie gęstnieć . Wsypać cukier puder i miksować do chwili całkowitego zgęstnienia śmietany. Krok 5 Przekrojone placki posmarować bitą śmietana i odłożyć do lodówki. do porządnego schłodzenia.
Dzisiaj u mnie żeberko. Bardzo lubię żeberka . Ale chude. Tłuszcz jest nośnikiem smaku ,podobno. Jednak dla mnie smak jest zamknięty w chudziutkim kawałku mięska.
Składniki
1 kg żeberek wieprzowych
główkę kapusty młodej
2 duże cebule
1 ząbek czosnku
2 łyżki miodu
1 łyżeczka sosu sojowego jasnego
1 łyżeczka sosu sojowego ciemnego
1/2 łyżeczki pieprzu
1/2 szklanki oleju (ja używam rzepakowego)
1 pęczek koperku.
Wykonanie 1 Umyte żeberka podzielić na porcje. Sosy sojowe i oliwę zmieszać . Do tej marynaty włożyć żeberka i dokładnie wymieszać . Każdy kawałek musi być dokładnie pokryty marynatą. odłożyć do lodówki na ok 2-3 godziny. Może być na całą noc. 2 Wyciągnąć żeberka z marynaty Na patelnie wlać 2-3 łyżki oliwy ,podsmażyć żeberka. Przełożyć do rondla. Na tym samym tłuszczu podsmażyć na złoty kolor , pokrojoną w kostkę 1 cebulę i czosnek. Przełożyć do żeberek. Podlać 1/2 szklanki wody lub bulionu. Dusić pod przykryciem aż do miękkości. Od czasu do czasu obracać żeberka i uzupełniać płyn . 3 Główke kapusty poszatkować i ugotować w osolonej wodzie. (ok 15 minut) Jeśli wody jest za dużo to ją odlać . Kapusta musi być sucha . Podsmażyć na pozostałej oliwie, pokrojoną w piórka cebule i dodać do kapusty. Całość dusić jeszcze ok. 5 minut. Na koniec dodać pokrojony koperek 4 Jeśli żeberka są miękkie ,należy je posmarować miodem i dolać marynatę .Wymieszać sos . Dusić żeberka w sosie ok 10 minut na bardzo małym ogniu.