P

                            PRZYDATNE


Krojenie cebuli  Aby nie płakać przy krojeniu cebuli należy ją przechowywać w lodówce lub włożyć do zimnej wody

Cebula do śledzi  -  Gdy dodajemy pokrojoną cebule do śledzi , często piecze i trudno ją zjeść . Aby pozbyć się tego przykrego smaku ,przed dodaniem jej do śledzi należy zalać pokrojoną cebulę gorącą wodą
i chwilę poczekać ,następnie dokładnie wycisnąć . Będzie delikatna i nie piekąca.

Grzyby suszone -płukanie


Płukać i moczyć grzyby ( suszone i świeże ) należy ZAWSZE w zimnej wodzie . Dlatego że w cieplej rozszerzają się i jeśli są jakieś drobiny zanieczyszczenia to po prostu nie wypłuczą się . I  jemy wigilijne uszka a piasek nam chrzęści w zębach .

Moczenie śledzi 

Tak normalnie to płucze i moczę w wodzie .Po prostu zostawiam je  na całą noc ,rano są gotowe.
Natomiast jesli chcę zabłysnąć lub na Święta  to już całkiem inaczej do tego podchodzę .

Gotuję szklankę wody z listkiem laurowym, 2-3 ziarnami ziela angielskiego,kilka ziaren pieprzu czarnego . Do wystudzonego wywaru dolewam 1 litr mleka , dopiero do tego wkładam wypłukane płaty śledziowe. Są o niebo lepsze , delikatniejsze . 


Nie wyrzucam zwiędłych ziół w doniczkach . Można je pociąć i wysuszyć . Będą idealne do sosów i zup.

Ciasto francuskie - zawsze je mam w lodowce. Można je nawet posmarować zwykłym dżemem  ,zapiec 15-20 minut i coś słodkiego jest 


 Cukier- jest wzmacniaczem barwy i smaku. Zawsze dla równowagi dodaję go do potraw, Barszcz czerwony uzyska intensywniejszą barwę po dodaniu 1/2 łyżeczki cukru. Sosy ,dipy,zupy,bigos uzyskają lepszy smak po dodaniu szczypty cukru.
ODROBINA - to ok,1/4 ilości soli  
 
Próbowanie - potrawy próbuje na rożnych etapach. 

Doprawianie- potrawy typu zupy gotowane na mięsie,sosy, solę zawsze na koniec gotowania i obojętne z jakiego mięsa są,ponieważ sól zamyka pory i mięso nie oddaje smaku a rzecz w tym aby zupa lub sos mięsny miał smak mięsa . 


Szybkie duszenie - jak wiemy aby duszona wieprzowina lub wołowina była miękka to trzeba ją dusić dość długo ( w przypadku kiedy nie podpieramy się czymś chemicznym zmiękczającym ) Takie mięsko przed pokrojeniem na kawałki należy trochę tłuczkiem rozbić . Sprawianie ryb - trzeba ją umyć , wyjąć wnętrzności , usunąć z łba skrzele ( są potwornie gorzkie ) wyjąć oczy ( podczas obróbki termicznej bieleją , nie jest to przyjemny widok jak na Ciebie z talerza patrzy białe oko) obciąć płetwy ,ogon  zostawiamy. 
Ostrym nożem z ciągam łuskę, od strony ogona do łba skrobie , z pstrągów łatwo łuska schodzi . Na koniec dokładnie myję w środku również . 

Szybkie marynowanie mięsa do pieczenia - W 1/2 szklanki wody rozpuścić łyżeczkę soli i szczyptę pieprzu i strzykawką roztwór wstrzyknąć do mięsa.

Jak odwrócić omlet na drugą stronę -  Gdy spód placka jest ścięty należy położyć talerz na patelnię ,przytrzymać i energicznym ruchem przekręcić , delikatnie z sunąć go ponownie na patelnię. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...